אפיסקטומי

אפיסקטומי/ד"ר אפי שרלין  

שמירה על המשנן ותחזוקתו, הם המטרות העיקריות של רפואת השיניים.  ככל שעובר הזמן נוספים שלל מכשירים וטכניקות לשיפור פרוצדורת טיפולי השורש.  אם זאת, מרפאות רבות מבצעות חידושי טיפול שורש רבים, במטרה לפתור בעיות טיפוליות קרי ניקובים, מכשירים שבורים, איטומים וטיפולים באיכות לא מספקת שאירעו בטיפול השורש הראשוני. למרות זאת אחוזי ההצלחה של חידושי טיפול השורש (שלעיתים מבוצעות תחת מיקרוסקופ), הינן נמוכות משמעותית מהטיפול הראשוני, במיוחד לאור סיבוכים ובעיות שאירעו .
בטיפול.  מכאן, ישנו צורך הולך ועולה הן של מטופלים ושל רופאים, לפרוצדורה כדוגמת כירורגיה סב חודית שמטרתה לשמר את המשנן

אפיסקטומי, או אפיקואקטומי, ובעברית 'כירורגיה סב חודית', הינה אחת הדרכים בה מטפל האנדודונט בשן כאשר טיפול שורש או
חידוש טיפול שורש נכשלים, או לא אפשריים לביצוע בגישה המסורתית.

הגישה הטיפולית הרווחת היא שבמקרים של דלקת במוך השן כאשר השן ויטלית, מבוצע טיפול שורש על ידי הוצאת העצב - דהויטליזציה של השן.  בשלב השני (המבוצע לעיתים באותה פגישה אחרי הוצאת העצב), מבוצעת לשן סתימת השורש על ידי איטום התעלה בגומי גוטה פרקה ובחומר מלוי (כדוגמת AH/AH+).  בשלב האחרון יבוצע שחזור השן מחדש, בד''כ על ידי מבנה וכתר, תלוי במיקום ובכמות חומר השן שנשארה בכותרת.  

למרות שאחוזי ההצלחה של טיפולי שורש וחידושי טיפולי שורש הם גבוהים ואפילו גבוהים מאוד, קיים תמיד צורך בעוד גישות טיפוליות למקרים יותר מורכבים, במיוחד במקרים בהם הטיפול האורתוגרדי אינו מספק.

 למאמר המלא -  לחץ כאן

Please publish modules in offcanvas position.